Licensed to Arubaanse Zwembond S.T.    Hy-Tek's Meet Manager 5/27/2006 06:41 AM
                        Dia di Betico 2006 - 1/25/2006                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 1:12.52   11/1/2002 Sarah Offringa ADI '02, ARDOL              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semanez, Alena            10 ARDOL                          1:20.13        
  2 Van den Berg, Daniela      9 STING                          1:20.81        
  3 Fingal, Dy-Ann            10 ARDOL                          1:22.47        
  4 Carillo, Oriana           10 ARDOL                          1:29.83        
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 1:19.64  12/10/2005 Renze Postma, ARDOL                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vlaun, Shaquille           8 STING                          1:18.99R       
  2 Hoen, Raigal               8 ARDOL                          1:31.56        
  3 Groters, Patrick           6 STING                          1:43.55        
 
Event 2  Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 1:09.77  10/31/2003 Mitchell Geerman ADI '03, STINGRAY         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Renze              9 ARDOL                          1:17.98        
  2 Willems, Marc             10 ARDOL                          1:24.76        
  3 Van Der Linden, Nathan    10 ARDOL                          1:25.65        
  4 Bertoen, Jesse            10 ARDOL                          1:37.00        
 
Event 3  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:17.26   3/31/2005 Krista Farro, ARUBA                        
                1:17.90  11-12 CISC
                1:17.90  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Saskia            11 ARDOL                          1:30.85        
  2 Meijer, Alannah           11 STING                          1:36.37        
 
Event 3  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 1:12.77    7/3/2001 Valerie Eman CCCAN '01, ARUBA              
                1:15.59  13-14 CISC
                1:15.59  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Rianne            14 ARDOL                          1:20.50        
  2 Dekker, Sary              13 ORCAS                          1:38.50        
 
Event 3  Girls 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 1:11.28   11/1/2002 Valerie Eman ADI '02, ARDOL                
                1:12.50  15-17 CISC
                1:12.50  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamboo, Linde             16 STING                          1:22.73        
 
Event 4  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:14.82   11/1/2002 Micky v/d Vaart ADI '02, ARDOL             
                1:13.50  11-12 CISC
                1:13.50  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willems, Dillon           12 ARDOL                          1:30.76        
 
Event 4  Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 1:04.23    8/1/2005 Jean Pierre Bisslik, ARUBA                 
                1:05.49  15-17 CISC
                1:05.49  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 van der Vaart, Micky      16 STING                          1:06.08        
 -- Yarzagaray, Elston        16 ARDOL                               DQ        
 
Event 5  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 44.06  11/25/2005 Daniella van der Berg, STINGRAY              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arends, Sue-Gin S          8 STING                            53.17        
  2 Geerman, Michella          8 STING                          1:02.78        
  3 Arends, Ginayla L          7 STING                          1:03.66        
  4 van den Berg, Andrea       7 STING                          1:05.98        
  5 Contreras, Astrid          8 STING                          1:13.56        
  6 Arends, Gabriella          7 ARDOL                          1:14.52        
  7 Dijkhoff, Shakira          6 ARDOL                          1:18.90        
 -- Maduro, Rebecca            7 ARDOL                               DQ        
 
Event 5  Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 41.90   12/4/1993 P. Tjon Kon Sang 3e Sprint '93, STINGRAY     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van den Berg, Daniela      9 STING                            44.67        
  2 Fingal, Dy-Ann            10 ARDOL                            44.77        
  3 Ponson, Elly              10 ARDOL                            48.98        
  4 Ponson, Gaby              10 ARDOL                            50.29        
  5 Martin, Shardee            9 ARDOL                            51.01        
  6 Groen, Hanneke             9 ARDOL                            52.23        
  7 Croes, Lincemar            9 ARDOL                            56.90        
  8 Arends, Carolina          10 ARDOL                            58.50        
 
Event 6  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 47.63  12/10/2005 Jordy Groters, STINGRAY                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kuiperdal, Kevin           8 ARDOL                            56.49        
  2 Lopez, JuanJose            8 STING                            57.91        
  3 Legrand, Jermaine          8 ORCAS                            59.78        
  4 Flanegien, Stef            8 STING                          1:01.22        
  5 Ten Thije, Siegje          7 ARDOL                          1:09.40        
  6 Jacobs, Daniel             5 STING                          1:15.01        
  7 Aguire, Juan Pablo         8 STING                          1:16.76        
 
Event 6  Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 42.42  11/26/2004 Sylvanio Goedgedrag NACO'04, ARDOL           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groters, Jordy             9 STING                            47.33        
  2 Hoevertsz, Joshua         10 STING                            50.14        
 
Event 7  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 39.49   11/5/2004 Adrienne Fraser ADI '04, STINGRAY            
                39.95  11-12 CISC
                39.95  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguirre, Maria Fernanda   12 STING                            46.30        
  2 Roos, Mijaila             11 ARDOL                            47.41        
  3 Gomez, Michelle           11 ARDOL                            57.12        
 -- Van Eerden, Veronique     12 ORCAS                               DQ        
 
Event 7  Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 38.07  11/25/2005 Adrienne Fraser, STINGRAY                    
                38.38  13-14 CISC
                38.38  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Adrienne          14 STING                            38.43        
  2 Thijsen, Abilene          14 ARDOL                            41.65        
  3 La Torre, Tiziana         13 STING                            44.05        
  4 Dekker, Sary              13 ORCAS                            46.94        
  5 Ponson, Mary-Ann          13 ARDOL                            50.02        
  6 Ruiz, Miryea              13 ORCAS                            50.26        
  7 Jansen, Chelsea           14 STING                            51.71        
  8 Pietersz, Diantha         13 ARDOL                            52.18        
 -- Postma, Diana             13 ARDOL                               DQ        
 
Event 7  Girls 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 38.85   1/21/2001 Roshendra Vrolijk IDEFRE' 01, ARDOL          
                36.12  15-17 CISC
                36.12  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geerman, Vandana          16 STING                            45.06        
  2 Dammers, Ambar            15 ARDOL                            48.33        
 
Event 8  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 37.88   4/29/2005 Mitchell Geerman, STINGRAY                   
                37.50  11-12 CISC
                37.50  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rasmijn, Jonathan         11 ARDOL                            54.40        
  2 Sint Jago, Sherwin        12 ARDOL                            58.58        
 
Event 8  Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 34.72   7/31/2004 Armando Goedgedrag ICG "04, ARUBA            
                35.70  13-14 CISC
                35.70  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hermans, Maikel           14 ORCAS                            38.28        
  2 Stoorvogel, Siouxton      14 STING                            39.24        
  3 Statie, Rafael            14 STING                            40.72        
  4 Ponson, Curtis            14 ARDOL                            41.60        
  5 Ang, Justen               13 ORCAS                            42.37        
  6 Groters, Derek            13 STING                            43.13        
  7 Aguirre, Daniel           13 STING                            45.85        
 
Event 8  Boys 15-17 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 33.47    7/2/2004 Francisco Goedgedrag CISC '04, ARUBA         
                32.25  15-17 CISC
                32.25  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Armando       16 ARDOL                            35.48        
  2 Quant, Danny              15 STING                            37.45        
  3 Van Stein, Uri            17 STING                            42.48        
 -- Merryweather, Sidney      17 STING                               DQ        
 
Event 8  Boys 18 & Over 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 32.51   5/13/2005 Jan Roodzant, STINGRAY                       
                31.22  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Eldwean            19 ORCAS                            43.69        
 
Event 9  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:06.96  12/10/2004 Sarah Q Offringa, ARDOL                    
                1:05.29  11-12 CISC
                1:05.29  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roos, Mijaila             11 ARDOL                          1:13.31        
  2 Van Der Biezen, Ju-Anny   12 STING                          1:16.03        
  3 Marchena, Eline           11 ORCAS                          1:21.85        
  4 Gomez, Michelle           11 ARDOL                          1:39.79        
  5 Schwengle, Alexandra      11 ARDOL                          1:42.84        
 
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 1:03.60   11/2/2001 Valerie Eman ADI '01, ARDOL                
                1:03.35  13-14 CISC
                1:03.35  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Offringa, Sarah Q         14 ARDOL                          1:05.74        
  2 Fraser, Adrienne          14 STING                          1:08.67        
  3 Thijsen, Abilene          14 ARDOL                          1:10.48        
  4 Postma, Diana             13 ARDOL                          1:10.62        
  5 La Torre, Tiziana         13 STING                          1:11.25        
  6 DA Silva, Nadine          13 ORCAS                          1:21.14        
  7 Jansen, Chelsea           14 STING                          1:28.10        
  8 Pietersz, Diantha         13 ARDOL                          1:28.31        
  9 Van Stein, Nicole         13 STING                          1:28.74        
 10 Ponson, Mary-Ann          13 ARDOL                          1:31.11        
 11 Gomez, Geraldine          13 ARDOL                          1:36.60        
 
Event 9  Girls 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 1:01.50   7/27/2003 Valerie Eman Wega.di Reino '03, ARUBA      
                1:02.50  15-17 CISC
                1:02.50  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Antersijn, Melony J       15 ARDOL                          1:06.89        
  2 Lamboo, Linde             16 STING                          1:10.46        
  3 Dammers, Ambar            15 ARDOL                          1:19.01        
 
Event 9  Girls 18 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 1:00.34    3/5/2005 Valerie Eman, STINGRAY                     
                1:01.92  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eman, Valerie             19 STING                          1:03.57        
  2 Pietersz, Giandra         18 ARDOL                          1:18.63        
 
Event 10  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:01.61    8/1/2005 Mitchell Geerman, ARUBA                    
                1:01.76  11-12 CISC
                1:01.76  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Sylvanio      12 ARDOL                          1:11.06        
  2 Legrand, jemal            11 ORCAS                          1:13.14        
  3 Frank, Jair               12 STING                          1:13.66        
  4 Ponson, Joy               12 ARDOL                          1:16.46        
  5 Quant, Kevin              11 STING                          1:21.10        
  6 Rasmijn, Jonathan         11 ARDOL                          1:31.03        
  7 Sint Jago, Sherwin        12 ARDOL                          1:31.41        
  8 Dijkhoff, Joshua          11 ARDOL                          1:37.78        
 -- Dirksz, Joel              11 ARDOL                               DQ        
 
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 56.00   7/27/2003 Raymond Vrolijk W.di Reino '03, ARUBA        
                58.94  13-14 CISC
                58.94  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geerman, Mitchell         13 STING                          1:00.65        
  2 Ponson, Curtis            14 ARDOL                          1:07.56        
  3 Statie, Rafael            14 STING                          1:16.14        
  4 Helmeyer, Steven          13 STING                          1:28.90        
  5 Aguirre, Daniel           13 STING                          1:29.93        
 
Event 10  Boys 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 54.42    7/2/2004 Raymond Vrolijk CISC '04, ARUBA              
                55.50  15-17 CISC
                55.50  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vrolijk, Raymond W        17 ARDOL                            55.26 CISC   
  2 Perez, Erol               15 ARDOL                          1:01.36        
  2 Yarzagaray, Elston        16 ARDOL                          1:01.36        
  4 Geerman, Joshua           16 STING                          1:03.78        
  5 Merryweather, Sidney      17 STING                          1:04.17        
  6 Van Stein, Uri            17 STING                          1:11.74        
  7 Van Eerden, Johny         15 ORCAS                          1:12.52        
 
Event 10  Boys 18 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 54.76  11/25/2005 Jan Roodzant, STINGRAY                       
                54.38  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Francisco E   18 ARDOL                            57.52        
  2 Bisslik, Jean Pierre      18 ARDOL                          1:03.71        
  3 Albertsz, Michael         18 ARDOL                          1:03.93        
  4 DE Jong, Mike             20 ORCAS                          1:06.32        
  5 Schlipken, Jonathan       21 STING                          1:07.32        
 
Event 11  Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 37.01  11/28/2003 Krista Farro NACO '03, ARDOL                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semanez, Alena            10 ARDOL                            41.12        
  2 Martin, Shardee            9 ARDOL                            47.98        
  3 Perez, Carolina            9 ARDOL                            49.17        
  4 DA Silva, Emy              9 ORCAS                            51.24        
  5 Carillo, Oriana           10 ARDOL                            53.05        
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 39.52  12/10/2005 Jordy Groters, STINGRAY                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vlaun, Shaquille           8 STING                            39.78        
  2 Hoen, Raigal               8 ARDOL                            48.47        
  3 Lopez, JuanJose            8 STING                            54.25        
 
Event 12  Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 35.57  12/10/2004 Sylvanio Goedgedrag, ARDOL                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groters, Jordy             9 STING                            39.76        
  2 Ten Thye, Yens            10 ARDOL                            42.50        
  3 Bertoen, Jesse            10 ARDOL                            49.58        
 
Event 13  Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 33.84   9/28/2002 K. Yarzagaray 1e Sprint '02, ARDOL           
                31.15  13-14 CISC
                31.15  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robles DE Medina, Marell  13 ARDOL                            33.37R       
  2 Postma, Rianne            14 ARDOL                            35.43        
  3 Geerman, Joslyn           13 STING                            40.22        
  4 DA Silva, Nadine          13 ORCAS                            44.22        
  5 Marchena, Evita           14 ORCAS                            46.82        
 
Event 13  Girls 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 31.82  12/15/2000 Roshendra Vrolijk 4eSprint "00, ARDOL        
                30.50  15-17 CISC
                30.50  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Antersijn, Melony J       15 ARDOL                            34.81        
 
Event 13  Girls 18 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 31.23  11/28/2003 Roshendra Vrolijk NACO '03, ARDOL            
                30.11  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pietersz, Giandra         18 ARDOL                            39.23        
 
Event 14  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 30.44  12/10/2005 Mitchell Geerman, STINGRAY                   
                30.34  11-12 CISC
                30.34  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willems, Dillon           12 ARDOL                            41.28        
  2 Ponson, Joy               12 ARDOL                            42.05        
 
Event 14  Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 28.37  10/26/2002 J.P.Bisslik Sprintnight'02, ARDOL            
                28.06  13-14 CISC
                28.06  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geerman, Mitchell         13 STING                            31.04        
  2 Groters, Derek            13 STING                            38.65        
 
Event 14  Boys 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 27.04   9/30/2004 Jean Pierre Bisslik UCV'04, ARDOL            
                26.79  15-17 CISC
                26.79  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vrolijk, Raymond W        17 ARDOL                            28.62        
  2 Perez, Erol               15 ARDOL                            32.11        
  3 Geerman, Joshua           16 STING                            35.79        
 
Event 14  Boys 18 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 26.52    7/2/2004 Davy Bisslik CISC'04, ARUBA                  
                26.31  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Francisco E   18 ARDOL                            29.41        
  2 Albertsz, Michael         18 ARDOL                            31.22        
  3 DE Jong, Mike             20 ORCAS                            31.70        
  4 Schlipken, Jonathan       21 STING                            44.94        
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:23.94  11/26/2004 Adrienne Fraser NACO'04, STINGRAY          
                1:25.67  11-12 CISC
                1:25.67  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meijer, Alannah           11 STING                          1:44.39        
  2 Marchena, Eline           11 ORCAS                          1:45.25        
  3 Aguirre, Maria Fernanda   12 STING                          1:45.69        
  4 Postma, Saskia            11 ARDOL                          1:46.17        
  5 Van Eerden, Veronique     12 ORCAS                          2:04.93        
 
Event 15  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 1:20.57  11/25/2005 Adrienne Fraser, STINGRAY                  
                1:21.18  13-14 CISC
                1:21.18  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Adrienne          14 STING                          1:22.19        
  2 La Torre, Tiziana         13 STING                          1:39.10        
  3 Dekker, Sary              13 ORCAS                          1:44.29        
  4 Gomez, Geraldine          13 ARDOL                          1:52.56        
  5 Ruiz, Miryea              13 ORCAS                          1:53.00        
  6 Marchena, Evita           14 ORCAS                          1:56.29        
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 1:21.72   5/13/2005 Mitchell Geerman, STINGRAY                 
                1:18.50  11-12 CISC
                1:18.50  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dirksz, Joel              11 ARDOL                          1:40.36        
  2 Legrand, jemal            11 ORCAS                          1:40.67        
  3 Frank, Jair               12 STING                          1:48.56        
 -- Goedgedrag, Sylvanio      12 ARDOL                               DQ        
 
Event 16  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 1:16.15  11/26/2004 Armando Goedgedrag NACO'04, ARUBA          
                1:16.30  13-14 CISC
                1:16.30  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hermans, Maikel           14 ORCAS                          1:28.20        
  2 Stoorvogel, Siouxton      14 STING                          1:28.80        
  3 Ang, Justen               13 ORCAS                          1:35.69        
 
Event 16  Boys 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 1:14.82    8/1/2005 Armando Goedgedrag, ARUBA                  
                1:12.26  15-17 CISC
                1:12.26  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Armando       16 ARDOL                          1:18.88        
  2 van der Vaart, Micky      16 STING                          1:22.54        
  3 Van Trigt, Irmo           15 ORCAS                          1:46.06        
 
Event 17  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 45.49  11/25/2005 Daniella van der Berg, STINGRAY              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arends, Sue-Gin S          8 STING                            48.77        
  2 van den Berg, Andrea       7 STING                            53.90        
  3 Arends, Gabriella          7 ARDOL                          1:05.87        
  4 Maduro, Rebecca            7 ARDOL                          1:06.53        
  5 Contreras, Astrid          8 STING                          1:08.13        
  6 Geerman, Michella          8 STING                          1:11.07        
 -- Arends, Ginayla L          7 STING                               DQ        
 
Event 17  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 38.74   4/26/2002 Sarah Q. Offringa DCI '02, ARDOL             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van den Berg, Daniela      9 STING                            44.17        
  2 DA Silva, Emy              9 ORCAS                            45.85        
  3 Perez, Carolina            9 ARDOL                            46.15        
  4 Groen, Hanneke             9 ARDOL                            46.54        
  5 Ponson, Gaby              10 ARDOL                            46.59        
  6 Ponson, Elly              10 ARDOL                            48.42        
  7 Arends, Carolina          10 ARDOL                            49.70        
  8 Croes, Lincemar            9 ARDOL                            55.27        
 
Event 18  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 43.64  11/25/2005 Renze Postma, ARDOL                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kuiperdal, Kevin           8 ARDOL                            54.98        
  2 Groters, Patrick           6 STING                            56.27        
  3 Flanegien, Stef            8 STING                          1:04.52        
  4 Aguire, Juan Pablo         8 STING                          1:17.55        
 
Event 18  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 38.37  10/31/2003 Mitchell Geerman ADI '03, STINGRAY           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Renze              9 ARDOL                            42.90        
  2 Ten Thye, Yens            10 ARDOL                            44.80        
  3 Hoevertsz, Joshua         10 STING                            44.82        
  4 Willems, Marc             10 ARDOL                            45.15        
  5 Van Der Linden, Nathan    10 ARDOL                            48.25        
 
Event 19  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 34.92  11/26/2004 Sarah Q. Offringa NACO'04, ARDOL             
                35.90  11-12 CISC
                35.90  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Der Biezen, Ju-Anny   12 STING                            40.73        
  2 Meijer, Alannah           11 STING                            43.69        
  3 Van Eerden, Veronique     12 ORCAS                          1:04.52        
 
Event 19  Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 34.65   3/31/2001 Valerie Eman, ARUBA                          
                33.58  13-14 CISC
                33.58  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Offringa, Sarah Q         14 ARDOL                            34.97        
  2 Geerman, Joslyn           13 STING                            42.27        
  3 Van Stein, Nicole         13 STING                            46.10        
 
Event 19  Girls 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 33.54   7/27/2003 Valerie Eman W. di Reino 2003, ARUBA         
                32.51  15-17 CISC
                32.51  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geerman, Vandana          16 STING                            40.45        
  2 Dammers, Ambar            15 ARDOL                            45.02        
 
Event 19  Girls 18 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 33.45  12/10/2005 Valerie Eman, STINGRAY                       
                31.51  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eman, Valerie             19 STING                            33.76        
 
Event 20  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 33.72   4/29/2005 Mitchell Geerman, STINGRAY                   
                32.27  11-12 CISC
                32.27  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willems, Dillon           12 ARDOL                            42.75        
  2 Quant, Kevin              11 STING                            44.98        
 
Event 20  Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 32.46  11/20/2004 M. v/d Vaart ASU '04, STINGRAY               
                31.30  13-14 CISC
                31.30  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoorvogel, Siouxton      14 STING                            33.48        
  2 Ang, Justen               13 ORCAS                            42.36        
  3 Helmeyer, Steven          13 STING                            52.43        
 
Event 20  Boys 15-17 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 30.20  11/25/2005 Jean Pierre Bisslik, ARDOL                   
                30.38  15-17 CISC
                30.38  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quant, Danny              15 STING                            33.18        
  2 Van Eerden, Johny         15 ORCAS                            40.56        
  3 Van Trigt, Irmo           15 ORCAS                            49.67        
 -- Yarzagaray, Elston        16 ARDOL                           X30.72        
 
Event 20  Boys 18 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 29.87   6/30/2003 Davy Bisslik  CCCAN '03, ARUBA               
                29.38  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Lampe, Eldwean            19 ORCAS                               DQ        
 
Event 21  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 1:15.20   4/26/2002 Kathleen Yarzagaray DC '02, ARDOL          
                1:11.78  13-14 CISC
                1:11.78  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robles DE Medina, Marell  13 ARDOL                          1:14.61R       
 
Event 21  Girls 18 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 1:11.27    5/1/2003 Roshendra Vrolijk DCI '03, ARDOL           
                1:07.50  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eman, Valerie             19 STING                          1:14.53        
 
Event 22  Boys 15-17 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 59.02    8/1/2005 Jean Pierre Bisslik, ARUBA                   
                59.64  15-17 CISC
                59.64  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 van der Vaart, Micky      16 STING                          1:06.49        
 
Event 22  Boys 18 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 57.85   8/14/2004 Davy Bisslik Olympics' 04, ARUBA             
                58.95  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bisslik, Jean Pierre      18 ARDOL                            59.81        
 
Event 23  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 38.05  11/25/2005 Daniela van der Berg, STINGRAY               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arends, Sue-Gin S          8 STING                            38.96        
  2 van den Berg, Andrea       7 STING                            44.76        
  3 Arends, Ginayla L          7 STING                            50.78        
  4 Maduro, Rebecca            7 ARDOL                            52.55        
  5 Geerman, Michella          8 STING                            55.82        
  6 Arends, Gabriella          7 ARDOL                            57.80        
  7 Contreras, Astrid          8 STING                            59.88        
  8 Dijkhoff, Shakira          6 ARDOL                          1:17.37        
 
Event 23  Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 32.48   11/1/2002 SarahQ Offringa ADI '02, ARDOL               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semanez, Alena            10 ARDOL                            34.67        
  2 Fingal, Dy-Ann            10 ARDOL                            36.10        
  3 Carillo, Oriana           10 ARDOL                            37.85        
  4 Perez, Carolina            9 ARDOL                            38.12        
  5 Martin, Shardee            9 ARDOL                            38.24        
  6 Groen, Hanneke             9 ARDOL                            39.22        
  7 Ponson, Gaby              10 ARDOL                            39.86        
  8 DA Silva, Emy              9 ORCAS                            41.61        
  9 Arends, Carolina          10 ARDOL                            46.13        
 10 Croes, Lincemar            9 ARDOL                            47.97        
 11 Ponson, Elly              10 ARDOL                            56.02        
 
Event 24  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
8&U ARUBA-LC: R 35.29  12/10/2005 Renze Postma, ARDOL                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vlaun, Shaquille           8 STING                            35.46        
  2 Hoen, Raigal               8 ARDOL                            41.42        
  3 Lopez, JuanJose            8 STING                            42.68        
  4 Kuiperdal, Kevin           8 ARDOL                            46.57        
  5 Groters, Patrick           6 STING                            46.70        
  6 Flanegien, Stef            8 STING                            53.06        
  7 Ten Thije, Siegje          7 ARDOL                            58.24        
  8 Legrand, Jermaine          8 ORCAS                          1:01.93        
  9 Jacobs, Daniel             5 STING                          1:07.13        
 10 Aguire, Juan Pablo         8 STING                          1:10.27        
 
Event 24  Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
9-10 ARUBA-L: R 31.57  12/10/2004 Sylvanio Goedgedrag, ARDOL                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Renze              9 ARDOL                            34.58        
  2 Groters, Jordy             9 STING                            34.62        
  3 Hoevertsz, Joshua         10 STING                            36.82        
  4 Willems, Marc             10 ARDOL                            37.70        
  5 Van Der Linden, Nathan    10 ARDOL                            38.11        
  6 Bertoen, Jesse            10 ARDOL                            42.93        
 -- Ten Thye, Yens            10 ARDOL                               DQ        
 
Event 25  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 30.12  12/10/2004 Sarah Q Offringa, ARDOL                      
                30.50  11-12 CISC
                30.50  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roos, Mijaila             11 ARDOL                            32.95        
  2 Van Der Biezen, Ju-Anny   12 STING                            34.18        
  3 Postma, Saskia            11 ARDOL                            35.24        
  4 Gomez, Michelle           11 ARDOL                            42.60        
  5 Schwengle, Alexandra      11 ARDOL                            43.19        
  6 Aguirre, Maria Fernanda   12 STING                            43.45        
 -- Marchena, Eline           11 ORCAS                               DQ        
 
Event 25  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 29.02    3/6/2005 Sarah Q Offringa, ARDOL                      
                29.08  13-14 CISC
                29.08  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Offringa, Sarah Q         14 ARDOL                            29.48        
  2 Thijsen, Abilene          14 ARDOL                            31.46        
  3 Postma, Diana             13 ARDOL                            31.72        
  4 Robles DE Medina, Marell  13 ARDOL                            32.47        
  5 Postma, Rianne            14 ARDOL                            32.77        
  6 Geerman, Joslyn           13 STING                            34.45        
  7 DA Silva, Nadine          13 ORCAS                            36.71        
  8 Ponson, Mary-Ann          13 ARDOL                            37.69        
  9 Pietersz, Diantha         13 ARDOL                            37.96        
 10 Jansen, Chelsea           14 STING                            38.19        
 11 Ruiz, Miryea              13 ORCAS                            38.83        
 12 Van Stein, Nicole         13 STING                            39.07        
 13 Gomez, Geraldine          13 ARDOL                            40.86        
 -- Marchena, Evita           14 ORCAS                               DQ        
 
Event 25  Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 28.54   12/6/2002 Roshendra Vrolijk NACO '02, ARDOL            
                28.83  15-17 CISC
                28.83  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Antersijn, Melony J       15 ARDOL                            30.55        
  2 Lamboo, Linde             16 STING                            31.96        
  3 Geerman, Vandana          16 STING                            32.11        
 
Event 25  Girls 18 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 28.11    3/6/2005 Roshendra Vrolijk, ARDOL                     
                27.83  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pietersz, Giandra         18 ARDOL                            35.21        
 
Event 26  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
11-12 ARUBA-: R 28.49    8/1/2005 Mitchell Geerman, ARUBA                      
                28.85  11-12 CISC
                28.85  11-12 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ponson, Joy               12 ARDOL                            32.33        
  2 Legrand, jemal            11 ORCAS                            32.34        
  3 Frank, Jair               12 STING                            33.84        
  4 Kuiperdal, Brian          11 ARDOL                            36.63        
  5 Dirksz, Joel              11 ARDOL                            36.70        
  6 Quant, Kevin              11 STING                            37.83        
  7 Rasmijn, Jonathan         11 ARDOL                            39.77        
  8 Sint Jago, Sherwin        12 ARDOL                            41.51        
  9 Dijkhoff, Joshua          11 ARDOL                            42.70        
 
Event 26  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
13-14 ARUBA-: R 26.34   7/27/2003 Raymond Vrolijk W.di Reino '02, ARUBA        
                27.06  13-14 CISC
                27.06  13-14 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geerman, Mitchell         13 STING                            27.84        
  2 Ponson, Curtis            14 ARDOL                            28.85        
  3 Groters, Derek            13 STING                            29.68        
  4 Hermans, Maikel           14 ORCAS                            30.17        
  5 Statie, Rafael            14 STING                            33.51        
  6 Aguirre, Daniel           13 STING                            36.97        
 
Event 26  Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
15-17 ARUBA-: R 24.96    8/1/2005 Raymond Vrolijk, ARUBA                       
                24.95  15-17 CISC
                24.95  15-17 CAR
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vrolijk, Raymond W        17 ARDOL                            25.04        
  2 Goedgedrag, Armando       16 ARDOL                            26.75        
  3 Merryweather, Sidney      17 STING                            26.90        
  4 Perez, Erol               15 ARDOL                            27.69        
  5 Quant, Danny              15 STING                            27.70        
  6 Geerman, Joshua           16 STING                            29.95        
  7 Van Stein, Uri            17 STING                            31.09        
  8 Van Eerden, Johny         15 ORCAS                            31.37        
  9 Van Trigt, Irmo           15 ORCAS                            40.05        
 
Event 26  Boys 18 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18&O ARUBA-L: R 24.90    8/1/2003 Davy Bisslik PanAm '03, ARUBA                
                24.51  18&O CISC
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goedgedrag, Francisco E   18 ARDOL                            25.53        
  2 Bisslik, Jean Pierre      18 ARDOL                            25.95        
  3 Albertsz, Michael         18 ARDOL                            27.78        
  4 DE Jong, Mike             20 ORCAS                            27.99        
  5 Lampe, Eldwean            19 ORCAS                            34.05        
 
Event 27  Mixed 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 van der Vaart, Micky      16 STING                          8:40.52        
  2 Eman, Valerie             19 STING                          9:55.16        
  3 Lamboo, Linde             16 STING                         10:13.19        
  4 Fraser, Adrienne          14 STING                         10:16.13        
 
Event 28  Boys 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groters, Derek            13 STING                         19:19.90